Witaj w Testasy. Świadczymy rozwiązania Covid-19 online!
Jak Szwajcarzy obchodzą karnawał?

Jak Szwajcarzy obchodzą karnawał?

Karnawał w Rio to jedyne wydarzenie tego typu jakie znasz? Myśląc o strojach na karnawał, na myśl przychodzą Ci tylko weneckie maski? Luty i marzec to okres kiedy również w Szwajcarii obchodzony jest karnawał! Jest to moment, kiedy ludzie mogą wyjść poza szereg. Ponieważ zbliża się Wielki Post, to okazja gdy nie trzeba przestrzegać zasad społecznych, można hałasować, śpiewać, jeść i pić bez umiaru! Tradycyjne stroje na karnawał w Szwajcarii od lat zadziwiają i bawią!

Tradycja ta ma różne korzenie: jako starogermańska praktyka ofiarnicza, czas rozluźnienia przed pokutnym okresem Wielkiego Postu, festiwal mający na celu wypędzenie demonów oraz święto upamiętniające koniec zimy. Niektóre regiony przestały obchodzić karnawał podczas reformacji, lecz Bazylea jest wyjątkiem.

Sezon karnawałowy tradycyjnie rozpoczyna się w czwartek przed Wielkim Postem. Najwcześniej odbywają się Carnaval de Bulle, Rapperswil Carnival i Luzerner Fasnacht, a najpóźniej – Bieler Fasnacht, ZüriCarneval i Basler Fasnacht Carnival. Niestety niektóre karnawały zostały odwołane z powodu pandemii, na przykład trzeci co do wielkości karnawał w Szwajcarii – Bärner Fasnacht.

Fasnacht Basel to największy i najbardziej znany karnawał w Szwajcarii. Odbywa się w poniedziałek po Środzie Popielcowej. Stroje na karnawał w Bazylei tradycyjnie miały przedstawiać w satyryczny sposób Francuzów! Podczas karnawału można spotkać ,,cliques” – zespoły grające na fletach piccolo i bębnach basler. Zespoły przybywają z lampionami, grając skoczne melodie na początku karnawału. Jest to tzw. Morgenstreich, czyli rytuał o 4:00 rano gdy gasną światła bazylejskiej starówki.

Karnawał to idealny moment na podróż do Szwajcarii! Jednak nieważne czy wydarzenie to obchodzisz w Polsce czy w Szwajcarii – nie zapominaj o zasadach bezpieczeństwa. Dzięki Testasy możesz wykonać test bez wychodzenia z domu – aby bez wyrzutów sumienia cieszyć się karnawałową nocą. Miłej zabawy!

2 thoughts on “Jak Szwajcarzy obchodzą karnawał?”

 • hotshot bald cop
  hotshot bald cop
  29 marca, 2022 Odpowiedz

  I was just telling my friend about that.

 • hot shot bald cop
  hot shot bald cop
  12 kwietnia, 2022 Odpowiedz

  Wonderful views on that!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.