Witaj w Testasy. Świadczymy rozwiązania Covid-19 online!
Czerniak – czy jest się czego obawiać?

Czerniak – czy jest się czego obawiać?

Z każdym dniem słońce świeci coraz mocniej, a już za niedługo będziemy planować wakacyjne podróże! Na pewno każdy z nas słyszał chociaż raz o czerniaku. Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić czym tak naprawdę jest czerniak, jakie są objawy tej choroby oraz jakie elementy profilaktyki każdy z nas powinien wdrożyć.

Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów skóry. Może powstawać zarówno w obrębie skóry niezmienionej, jak i w obrębie znamion barwnikowych (tzw. pieprzyki). Wywodzi się z komórek barwnikowych nazywanych melanocytami, daje wczesne przerzuty.

Czerniak stanowi 5–7% wszystkich nowotworów skóry*. Z każdym rokiem częstość jego występowania oraz liczba przypadków śmiertelnych rosną. Przyczyny do tej pory nie są wyjaśnione, jednak występowanie czerniaka wiąże się z czynnikami genetycznymi i środowiskowymi (głównie ekspozycja na promieniowanie UV). Na występowanie czerniaka narażone są zwłaszcza osoby o niskim fototypie skóry – jasna karnacja, piegi, rude włosy, skłonność do oparzeń słonecznych. Oprócz skóry, możliwy jest również czerniak paznokcia, jak i lokalizacja na błonach śluzowych.

Jakie zmiany skórne powinny wzbudzać niepokój? Asymetryczny kształt, nierówne brzegi, nierówne rozmieszczenie barwnika, nierówna powierzchnia zmiany, wielkość >6 mm, swędzenie, krwawienie lub owrzodzenie. Nasz niepokój powinny również wzbudzać wszystkie nowe znamiona barwnikowe, jak również te starsze które w ostatnim czasie zmieniły swój wygląd. Warto pamiętać, iż czerniak może być bezbarwnikowy, jak również może zlokalizować się w gałce ocznej.

W jaki sposób możemy uchronić się przed czerniakiem? Podstawą są regularne wizyty u lekarza dermatologa (minimum raz w roku), podczas których lekarz oceni znamiona wzrokowo oraz zbada je dermatoskopem. Badanie jest zupełnie bezbolesne i szybkie – za pomocą specjalnej lupy ze źródłem światła lekarz może stwierdzić czy zmiana barwnikowa może być podejrzana. Wówczas powinna zostać usunięta i przebadana przez patomorfologa. W codziennej profilaktyce należy pamiętać o używaniu kremów z filtrami UVA i UVB, unikaniu ekspozycji na światło słoneczne, nieużywaniu solarium.

Dlaczego tak istotne jest wczesne wykrycie czerniaka? Rokowanie zależy od stopnia zaawansowania czerniaka. Im większa i głębiej naciekająca zmiana, tym rokowanie jest gorsze, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. Przed wakacjami koniecznie umów się na wizytę u swojego lekarza dermatologa i rozpocznij używanie kremu z filtrem. Nasze zdrowie jest najważniejsze!

*Źródło: mp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.